Avtizem ni ovira, temveč del naravne raznolikosti, ki jo moramo ceniti, razumeti in podpreti

Logotip svetovnega dneva zavedanja o avtizmu

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu

Ljubljana, 31. marec 2025 – Letošnji svetovni dan zavedanja o avtizmu, ki ga obeležujemo 2. aprila, poteka pod geslom Spodbujanje nevrodiverzitete in cilji Združenih narodov za trajnostni razvoj. Namen mednarodne pobude, ki jo vodi Organizacija združenih narodov, je okrepiti zavedanje o avtizmu, spodbujati sprejemanje in razumevanje nevroloških razlik ter poudariti pomen vključujočih politik in praks za bolj pravično in trajnostno prihodnost za vse.

Tema letošnjega svetovnega dneva zavedanja o avtizmu postavlja nevrodiverziteto v kontekst globalnega razvoja. Opozarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjševanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost. Nevrodivergentne osebe morajo imeti enakovredno priložnost, da se razvijajo, izražajo svoje potenciale in aktivno sodelujejo v družbenem življenju.

Nevrodiverziteta zajema naravne razlike v človeškem razvoju in delovanju možganov – vključno z avtizmom, ADHD-jem, disleksijo in drugimi oblikami nevrološke raznolikosti. Namesto da bi te razlike razumeli kot primanjkljaje ali motnje, jih je treba prepoznati kot enakovredne izraze človeške raznolikosti, ki prispevajo k širšemu razumevanju sveta, ustvarjalnosti in napredku, pojasnjujejo v VDC-ju Tončke Hočevar.

»Osebe z avtizmom pogosto doživljajo ovire, ker okolje ni prilagojeno njihovim potrebam, ne pa zato, ker bi bile njihove sposobnosti manjvredne. Vključujoče družbe zato oblikujejo storitve, politike in podporne mehanizme, ki tem osebam omogočajo, da živijo dostojno in polno življenje,« izpostavi Slavko Bolčević, direktor VDC-ja Tončke Hočevar, kjer se že več kot 55 let zavzemajo za dostojanstveno življenje odraslih oseb z motnjo v duševnem razvoju, vključno z osebami z avtizmom.

Ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu VDC Tončke Hočevar poziva vse deležnike – od družin in strokovnjakov do odločevalcev in lokalnih skupnosti –, da prispevajo k bolj vključujoči družbi. Družbi, v kateri avtizem ni ovira, temveč del naravne raznolikosti, ki jo moramo ceniti, razumeti in podpreti. »Vsak posameznik, ki razmišlja, komunicira ali čuti drugače, ima edinstveno vlogo v naši skupnosti in pravico, da živi kakovostno življenje. V VDC-ju Tončke Hočevar bomo tudi v prihodnje stremeli h gradnji podpornega okolja, kjer se spoštovanje razlik prepleta z vsakodnevnim delom in kjer uporabniki ne le preživijo, temveč uspevajo,« še pove Bolčević.

Logotip svetovnega dneva zavedanja o avtizmu