Sistem kakovosti E-Qalin
V VDC-ju Tončke Hočevar že od leta 2014 izvajamo mednarodni sistem kakovosti po modelu E-Qalin (European quality-improving learning). Gre za vseevropski model upravljanja s kakovostjo v ustanovah socialnega varstva, katerega razvoj je v okviru sklada Leonardo da Vinci podprla Evropska skupnost.
V našem zavodu ves čas izvajanja sistema deluje šest skupin za kakovost, v letu 2020 pa smo na novo oblikovali tudi dve skupini uporabnikov, ki obravnavajo in razmišljajo o kriterijih, povezanih z delom in bivanjem. V letu 2023 smo certifikat kakovosti podaljšali že tretjič.



Družini prijazno podjetje
Leta 2015 smo se uspešno pridružili skupini organizacij s certifikatom Družini prijazno podjetje. Kljub temu da smo že pred pridobitvijo tega certifikata gojili visoko raven razumevanja pomena združevanja službenih obveznosti in družinskega življenja, nam je pridobitev certifikata še dodatno okrepila to razumevanje.
Vpeljani ukrepi pomembno vplivajo na delovno vzdušje v zavodu, hkrati pa omogočajo lažje obvladovanje vsakodnevnih obveznosti v hitrem tempu sodobnega življenja ter zmanjšujejo stres, ki se ob tem pojavlja. Zavestno ozaveščanje vseh udeleženih strani je postalo pomembna vrednota, ki omogoča zaposlenim, vodstvu in organizaciji kot celoti, da smo prijazni drug do drugega, da razumemo potrebe družine in organizacije ter delujemo v skladu s sprejetimi ukrepi, hkrati pa ohranjamo pozitivno vzdušje.
Že ob samem začetku pridobivanja certifikata smo razširili pojmovanje družine na širšo družino, saj se zavedamo, da družina ne pomeni le skrbi za otroke, temveč tudi skrb za starše in druge osebe, ki so neposredno povezane z nami. Ukrepi, ki smo jih sprejeli pri pridobitvi osnovnega in nato polnega certifikata, so postali del naše filozofije in jih nimamo več za posebne ukrepe, temveč so nepogrešljiv del našega načina delovanja. Smo odličen zgled, kako se družini prijazni ukrepi učinkovito vpletejo v filozofijo podjetja in postanejo del našega vsakdana.
Družbeno odgovoren delodajalec
Leto 2024 je bilo na področju certificiranja za naš zavod posebno leto. Zadnja revizija prvega triletnega cikla je pokazala, da smo v poročanem obdobju naredili prepoznaven korak v razvoju certifikata ter uspeli implementirati in formalizirati vse temeljne in dodatne izbrane ukrepe. Na ustrezen način se izvajajo tudi vse podporne dejavnosti.
Po predhodno uspešno izpeljanem prehodu certifikata Družini prijazno podjetje v Družbeno odgovoren delodajalec je bilo ugotovljeno, da se v zavodu ukrepi (v ta namen je pripravljena posebna brošura) izvajajo in da so lepo sprejeti. Poleg ukrepov v zavodu potekajo tudi številne druge dejavnosti, zlasti na področju varnosti in zdravja pri delu, saj je to za zaposlene zelo pomembno. Ugotovljeno je bilo tudi, da se v zavodu še bolj sistematično lotevamo razvoja certifikata in komuniciranja na vseh ravneh upravljanja ter da se trajnostni vidik poslovanja vedno bolj uveljavlja tudi med zaposlenimi.
Še posebej smo bili pohvaljeni za kakovostno pripravljeno Trajnostno poročilo (s pomočjo zunanjega izvajalca), ki bo lahko temelj za pripravo novega. Kot primer dobre prakse je bil predstavljen ukrep novoletnega obdarovanja otrok zaposlenih, ko so pri izdelavi daril za otroke pomagali tudi zaposleni in uporabniki. Glede na rezultate opravljene revizije je bilo ugotovljeno, da je na vsakem področju implementiranih vsaj devet izbranih ukrepov in vsi temeljni ukrepi ter podporne dejavnosti. Vse gradivo je pregledal tudi revizorski svet in nam podelil Napredni certifikat Družbeno odgovoren delodajalec – raven 1.


Demenci prijazna točka (Spominčica)
Leta 2019 smo v našem centru odprli demenci prijazno točko. Namenjena je osebam z demenco, njihovim svojcem ter vsem drugim v lokalni skupnosti, ki zaradi narave dela prihajajo v stik z osebami z demenco. Tu lahko poiščejo informacije ter se seznanijo z načini in postopki komuniciranja ter usmerjanja oseb z demenco, ki se izgubijo ter ne najdejo poti domov. Na našo demenci prijazno točko se največkrat obrnejo skrbniki in svojci naših uporabnikov, pa tudi sami uporabniki naših storitev.
Mreža demenci prijaznih točk predstavlja pomemben korak k ustvarjanju demenci prijazne družbe, kjer se ljudje medsebojno podpirajo in skrbijo za dobrobit vseh njenih članov. Namen demenci prijaznih točk je prispevati k večjemu razumevanju demence ter zagotoviti pomoč in podporo vsem, ki se znajdejo v tem položaju. Na teh točkah delujejo usposobljene osebe, ki so opravile ustrezno usposabljanje v organizaciji združenja Spominčica – Alzheimer Slovenija ter se stalno izpopolnjujejo na tem področju.
Evropska solidarnostna enota
Program Evropska solidarnostna enota, namenjen mladim med 18. in 30. letom, ponuja priložnosti za opravljanje prostovoljnega dela in udejstvovanje v solidarnostnih aktivnostih. Projekti prostovoljstva odgovarjajo na pomembne potrebe družbe ter prispevajo h krepitvi skupnosti in ob tem prostovoljcem omogočajo pridobivanje veščin in kompetenc za osebni, izobraževalni, socialni, državljanski in profesionalni razvoj.
Z namenom prijavljanja in izvajanja projektov prostovoljstva v okviru programa Evropska solidarnostna enota smo pridobili znak kakovosti, ki je potreben za zagotavljanje kakovosti in skladnosti z načeli in cilji programa Evropska solidarnostna enota. V programu sodelujemo od leta XX.
